W dniu 26.09.2020r. Świętokrzyski Związek Pszczelarzy, pomimo trudnego okresu panującej pandemii koronawirusa, zorganizował i przeprowadził Walny Zjazd Delegatów ŚZP.
Obrady toczyły się w gmachu Domu Rzemiosła w Kielcach, przy zachowaniu wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa, na co pozwoliła duża sala przy niewielkiej ilości uczestników.
Gościem specjalnym świętokrzyskich pszczelarzy, był Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, Pan Tadeusz Dylon. Podczas swojego wystąpienia, Prezydent poruszył wiele ważnych spraw i odpowiedział na pytania pszczelarzy, dotyczące problemów gospodarki pasiecznej na ziemi świętokrzyskiej. Pszczelarze liczą na pomoc w rozwiązaniu między innymi konfliktu z rolnikami, stosującymi opryski niezgodnie z przepisami, trując pszczoły.
Podczas obrad udzielono absolutorium ustępującym władzom, na czele z Prezesem ŚZP Panem Andrzejem Dąbrowskim. Były również podziękowania za niełatwą pracę społeczną na rzecz pszczelarskiego środowiska.
Dokonano wyboru nowych władz.
Prezesem Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy został Pan Kazimierz Rej (dotychczasowy sekretarz).
Skład nowego zarządu:
Andrzej Dąbrowski- wiceprezes; Janusz Stanik- wiceprezes; Sławomir Cichy- sekretarz; Agnieszka Samborska – skarbnik; Stanisław Celuch – członek; Janusz Jabko – członek; Jarosław Wodyński- członek.
Komisję rewizyjną: Andrzej Włodarczyk – przewodniczący; Tadeusz Sakowicz- wiceprzewodniczący; Stanisław Janiszewski – sekretarz; Sławomir Wiecha – członek; Hubert Majcher – członek.
Sąd koleżeński: Joanna Wasilczuk- przewodnicząca; Leszek Szwed – członek; Jacek Mogielski- członek.
Delegatów na Krajowy Walny Zjazd Delegatów: Leszek Szwed, Iwona Łodo, Janina Kozak, Kazimierz Rej, Janusz Stanik, Andrzej Dąbrowski, Sławomir Cichy, Tadeusz Cieślak.
Podczas obrad nie zabrakło głosów krytykujących działalność Związku, ale zwyciężyła idea wspólnego działania, jak przystało na rodzinę pszczelą, oraz chęć wzajemnego szacunku, otwartości i szczerości.
Polscy pszczelarze , w tym również świętokrzyscy, borykają się z wieloma barierami urzędniczymi i nieprzychylnością niektórych grup rolniczych, którzy nie rozumieją jak ważna jest rola pszczoły miodnej w gospodarce rolnej i ogrodnictwie. Z nadzieją na lepsze czasy dla pszczelarstwa, a co za tym idzie i dla ludzi, świętokrzyscy pszczelarze zadeklarowali dalszą pracę nad poprawą warunków higienicznych i bezpieczeństwa dla swoich podopiecznych oraz chęć współpracy z tymi, którym leży na sercu dobra przyszłość nowych pokoleń.
Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Końskich Sławomir Cichy.