Na tak postawione pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Ponieważ pożytki pszczele nie występują jednakowo w okresie wiosna-lato-jesień. Są okresy masowego pojawienia się nektaru oraz pyłku (okres wiosenny),
oraz okres lata, kiedy większość pożytków już się skończyła, i pszczoły wegetują na wylotkach uli. W większości pasiek taki okres przypada po przekwitnięciu lipy.
Jeśli do tak postawionego pytania uwzględnimy dane statystyczne to można odnieść wrażenie, że pożytków nie wystarcza dla całej populacji pszczół. Jak podają różne źródła jeszcze 40 lat temu rolnictwo w Polsce było mocno zdrobnicowane. Wykorzystywany był każdy areał ziemi na uprawę. Dla pszczół był to zatem „złoty okres”. Różnorodność roślin, nieliczne stosowanie chemii. Hodowanych było około 1 mln rodzin pszczelich przez 35 tys. pszczelarzy.
Obecnie już tak różowo nie jest. I choć można się cieszczyć, że rodzin pszczelich przybyło, ponad 2 mln rodzin pszczelich i ponad 80 tys. pszczelarzy, to jednak nie została powiększona baza pożytkowa. A przecież aby jedna rodzina pszczela mogła przeżyć to potrzebuje ona 90 kg miodu i 30 kg pyłku rocznie na własne potrzeby.
Niedorzywione pszczoły, to pszczoły osłabione. Są one bardziej podatne na wszelkie choroby (zgnilec amerykański, nosema i wiele innych).
Po więcej informacji zapraszam do artykułu na portalu światrolnika.info